Uchwała nr AKDT/ 01 /2012

Tarnów 28.01.2012.

Uchwała nr AKDT/ 01 /2012
Rady Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej

Rada Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej zwraca się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznanie koncesji na emisję programu w technice cyfrowej dla nadawcy Telewizji  Trwam – przydział częstotliwości w multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej.

Rada Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej znajduje w katolickich  środkach przekazu cenne wsparcie dla szerzenia Ewangelii oraz dla obrony tych trwałych zasad, które są niezbędne do budowy społeczeństwa szanującego godność osoby ludzkiej i wyczulonej na wspólne dobro. Dostrzegamy w ich działalności skuteczne poszerzanie granic ewangelizacji jako szlachetną odpowiedź na przykazanie Pana: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16, 15).

Do takich środków społecznego przekazu należy Telewizja Trwam, którą oglądamy i chcemy oglądać, podobnie jak pozostałe 6 milionów odbiorców tej telewizji. W wolnej Polsce jedynie za pośrednictwem tej stacji telewizyjnej mamy możliwość wspólnego przeżywania doświadczenia wiary płynącego ze spotkania z Ojcem Świętym Benedyktem XVI podczas bezpośrednich przekazów Jego pielgrzymek apostolskich, codziennej transmisji Apelu Jasnogórskiego czy też uczestnictwa we Mszy Świętej podczas świąt i uroczystości obchodzonych w Kościele Katolickim w Polsce. Ten przekaz nie jest dostępny w programach stacji telewizyjnych, którym KRRiT przyznała już miejsce na multipleksie. Niestety jest on także nieobecny w mediach publicznych, na które płacimy comiesięczny abonament.

Nieprzyznanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji miejsca dla Telewizji Trwam na multipleksie, umożliwiającym odbiór kanałów w technice cyfrowej, która wkrótce stanie się standardem, traktujemy jako rażącą dyskryminację przez organa Państwa Polskiego katolickich mediów oraz katolików, stanowiących większość pełnoprawnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Na to naszej  zgody nie ma i nie będzie!

Przypominając, iż w myśl ustawy: „Krajowa Rada stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, samodzielności nadawców i interesów odbiorców oraz zapewnia otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji” (art. 6 ust. 1), stanowczo domagamy się respektowania tego zapisu i zdecydowanie protestujemy przeciwko medialnemu internowaniu 6 milionów obywateli!

Zwracamy się do wszystkich członków Akcji Katolickiej, do członków innych stowarzyszeń i ruchów katolickich oraz do całej wspólnoty wiernych o zdecydowaną obronę wolności religijnej i obywatelskiej w przestrzeni medialnej w naszej Ojczyźnie. Apelujemy, aby każdy, któremu drogie są te wartości, protestował przeciwko arbitralnym i poniżającym nas, katolików, rozstrzygnięciom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Niech na początek formą tego protestu będą listy, petycje i oświadczenia kierowane do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz instytucji odpowiedzialnych za kształt przestrzeni medialnej w Polsce, żądające przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie. Jeśli działania te nie przyniosą skutku, Rada Instytutu zobowiązuje Zarząd Instytutu Diecezjalnego do złożenia skargi na działalność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jako organu Państwa Polskiego do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Wzywamy także osoby odpowiedzialne za kształt społecznej komunikacji w naszej Ojczyźnie do wsłuchania się w słowa naszego wielkiego Rodaka bł. Jana Pawła II, który uznając, iż  „pierwszym areopagiem współczesnego świata jest świat komunikacji, zdolny jednoczyć ludzkość”, w jednym ze swoich ostatnich wystąpień zawarł proste i pozornie oczywiste sformułowanie zadań stojących przed mediami. Potrzeba jedynie dobrej woli, by je wypełniać: „W naszej epoce globalnego przekazu rola mediów jest bardzo ważna. Wielka jest też odpowiedzialność wszystkich, którzy pracują w tej dziedzinie. Powinni zawsze przekazywać ścisłe informacje,
w poszanowaniu godności osoby i mając na względzie wspólne dobro.” /JPII 2005 Rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański” 13 marca 2005r./

Prezes Instytutu Akcji Katolickiej
Diecezji Tarnowskiej

Wacław Prażuch

Komentowanie jest wyłączone